Patríte medzi osoby, ktoré často vyrážajú na prechádzku na bicykli? Iste ste si vedomí toho, že sa na ceste môžu stať rôzne veci a váš bicykel sa môže poškodiť alebo pokaziť. V takých chvíľach je dobré vedieť, ako závadu opraviť alebo zaistiť tak, aby sme sa dostali domov.

V súčasnej dobe ponúka trh s cyklistickými pomôckami a náradím širokú škálu príslušenstva, ktoré Vám v podobných situáciách môžu pomôcť. Patria medzi ne aj multifunkčné kľúče pre bicykle. A čo to vlastne je? Stojí za to ich kúpiť a voziť ich so sebou? Je čas si na tieto otázky odpovedať.


Na čo multifunkčné kľúče pre bicykle slúžia?


Multifunkčné kľúče na bicykle nie sú nič iné ako náradie, ktoré v sebe kombinuje mnoho užitočných nástrojov. Jedná sa o kompaktné náradie, ktoré obsahuje niekoľko alebo aj niekoľko desiatok rôznych kľúčov, skrutkovačov a ďalších nástrojov. To z nich robí veľmi funkčné a kompaktné riešenie, ktoré je možné použiť nielen v dielni, ale aj na cestách. Predstavujú ideálne riešenie pre ľudí, ktorí cestujú ďaleko od domova a chcú mať istotu, že si poradia v každej situácii.

TOPEAK Multi-tool ALIEN X klucz rowerowy wielofunkcyjny


S akými opravami nám multifunkčný kľúč pomôže?


Rozsah opráv, ktoré môžeme pomocou multifunkčného kľúča na kolesá vykonávať závisí od zvoleného modelu. Existujú kľúče, ktoré ponúknu 10 alebo 15 nástrojov, ale na trhu je aj plne profesionálne náradie, ktoré je vybavené desiatkami rôznych bitov a príslušenstva.
Avšak aj so základným univerzálnym kľúčom sa môžeme pustiť do opráv ako je dotiahnutie skrutiek v riadidlách alebo pedáloch, prípadne oprava pretrhnutej reťaze kolesa pomocou sťahováka. Veľmi často cyklisti používajú sady kľúčov aj na nastavenie výšky sedla alebo riadidiel. Jedným slovom, vďaka dobrej sade kľúčov sú schopní vyriešiť väčšinu problémov, s ktorými sa môžu počas jazdy na bicykli stretnúť.

Pokiaľ dôjde k pretrhnutiu reťaze a vy nemôžete pokračovať v jazde na bicykli, sada kľúčov so sťahovákom rýchlo a ľahko opraví pretrhnutú reťaz. Jednoducho odstránite alebo skrátite poškodenú časť a znovu reťaz spojíte.


Ako vybrať ten najlepší multifunkčný kľúč na bicykel?


Široká ponuka multifunkčných kľúčov na kolesá nám dáva mnoho možností, umožňuje nám vybrať si náradie, ktoré bude plne zodpovedať našim potrebám a očakávaniam. Na druhú stranu tak široká ponuka produktov znamená, že často nevieme, čo vybrať. Pokúsme sa teda odpovedať na otázku, čím by sa mal vyznačovať dobrý kľúč na bicykle, ktorý bude spĺňať naše očakávania a umožní nám bezpečne a efektívne vykonávať opravy.
Predovšetkým je dôležité zvážiť, koľko bitov, funkcií a nástrojov vybraný multifunkčný kľúč ponúka. Čím viac ich bude, tým viac problémov a závad budeme môcť riešiť. Všeobecne platí, že sa oplatí skontrolovať, či je multifunkčný kľúč tými vybavený najdôležitejšími z nich: niekoľkými imbusovými kľúčmi rôznych veľkostí, skrutkovačom a sťahovákom na opravu pretrhnutej reťaze. Veľmi užitočný môže byť aj malý vreckový nôž.
Ďalšou vlastnosťou, na ktorú si treba dať pozor, je materiál, z ktorého sú jednotlivé nástroje vyrobené. Lacnejšie multifunkčné kľúče na kolesá majú obvykle hroty vyrobené z hliníka. Ich výhodou je nízka cena, ale hliník je pomerne mäkký kov a také kľúče na kolesá majú značne obmedzenú odolnosť proti opotrebeniu a pravdepodobne neposlúžia príliš dlho. Oveľa lepšou voľbou sú multifunkčné kľúče na kolesá z kalenej nerezovej ocele, ktoré vydržia perfektne fungovať po mnoho rokov.
Overte si tiež, či má náradie dostatočne dlhé rukoväte, aby dosiahlo na ťažko prístupné miesta, a či je samotné telo pevné, odolné a umožňuje ľahkú prepravu, prípadne vybratie správneho kúsku.

Kľúče so sťahovákom reťaze. Takýto kľúč sa skrátka hodí, pretože ak sa vám pretrhne reťaz, môžete ho použiť na jej opravu a bez problémov pokračovať v ceste


Koľko to stojí?


Multifunkčné kľúče na kolesá a sady náradia nie sú príliš drahé. Najlacnejšie modely možno zaobstarať za cenu rádovo nižších stokorún. Musíte však mať na pamäti, že v tejto cenovej kategórii dostanete len niekoľko málo nástrojov a kvalita materiálov, z ktorých sú vyrobené, rozhodne nebude najlepšia. Pokiaľ patríte medzi vášnivých cyklistov, rozhodne sa oplatí vybaviť sa o niečo robustnejším kľúčom na bicykle s viacerými funkciami. Cena takého príslušenstva sa pohybuje od 900 do 2000 českých korún. V takom prípade však máme čo do činenia s veľmi profesionálnymi nástrojmi, ktoré hravo splnia očakávania aj tých najnáročnejších užívateľov.


Oplatí sa so sebou voziť multifunkčné kľúče na bicykel?


Prejdime k tomu najdôležitejšiemu a to k odpovedi na otázku obsiahnutú v názve nášho článku. Je multifunkčný kľúč na bicykel naozaj potrebný? Oplatí sa ho kúpiť a voziť ho so sebou?
Veľa záleží na tom, či v sebe máte kúsok kutila a zvládnete jednoduché opravy na cestách. Faktom je, že ani ten najlepší kľúč na kolesá nám nepomôže, pokiaľ nie sme schopní závadu diagnostikovať a kľúč použiť. Avšak manipulácia s nástrojmi multifunkčného kľúča nie je obtiažna a pri troche vytrvalosti a snahy ju zvládne naozaj každý.
Oplatí sa ale brať si so sebou multifunkčné kľúče na bicykel? Pokiaľ nemáte nový bicykel tej najvyššej kvality, potom určite áno. U týchto bicyklov sa často vyskytujú drobné závady a poruchy, ktoré je možné ľahko vyriešiť pomocou kvalitného multifunkčného kľúča.

Nástroj tohto typu je dobré pri sebe mať aj v prípade, že sa pohybujete v ťažkom lesnom alebo horskom teréne. Na takých cestách je totiž oveľa pravdepodobnejšie, že sa stane nejaká porucha a zároveň je ťažšie nájsť niekoho, kto v danej situácii pomôže.
Multifunkčný kľúč na bicykel nie je veľký ani ťažký nástroj a je dobré ho mať vždy pri sebe. Na rozdiel od tradičnej sady kľúčov nás nebude zaťažovať. Jeho váhu skoro nespoznáte. Mnoho modelov, ktoré v súčasnosti trh ponúka je vybavených praktickými krytmi alebo magnetmi, vďaka ktorým ich možno pripevniť napríklad na rám bicykla.

Skrátka a dobre, mať multifunkčný kľúč na bicykel je naozaj dobrý nápad. Pokiaľ jazdíte dlhé trasy v náročnom teréne, je to takmer nutnosť. Navyše, náklady na nákup základného multifunkčného kľúča nie sú vôbec vysoké. Nie je teda divu, že v dnešnej dobe stále viac cyklistovvozí túto praktickú pomôcku so sebou v rámci svojej štandardnej výbavy pre výlety na bicykli.

pridať komentár

Polia označené (*) sú povinné Vaše údaje spracujeme v súlade s našimi Zásady ochrany osobných údajov.